Jak szukać pracy za granicą? – Poradnik

Z myślą o wszystkich szukających pracy za granicą stworzyliśmy ten króciutki poradnik poszukiwacza pracy za granicą. Warto zapoznać się z tymi poradami, gdyż pochodzą od kogoś kompetentnego w tym temacie, tak aby na wstępie uniknąć podstawowych błędów przy poszukiwaniu pracy. Stosując się do tych porad unikniesz wielu rozczarowań, a i nie dasz się nabić w butelkę zwykłym oszustom.

Zacznijmy zatem od podstaw, czyli jak szukać pracy za granicą i nie dać się oszukać.

Zasada numer 1 – nie płacę za pracę!

Jest to złota zasada poszukiwaczy pracy! Po prostu jeśli ktoś na wstępie życzy sobie abyśmy mu zapłacili jakąś kwotę pieniędzy za pracę, omijajmy takie ogłoszenia. Powody opłaty podawane przez ogłoszeniodawców są najróżniejsze i czasami przechodzą już samych siebie. Oszuści przeważnie pobieranie opłaty tłumaczą m.in. rezerwacją miejsca, kupnem biletu, opłaceniem ubezpieczenia, rezerwacją hotelu, wynajęciem kwatery, ale także życzą sobie dużo mniejszych kwot, chociażby opłaty na przesłanie kurierem dokumentów. Z tymi małymi wpłatami trzeba uważać najbardziej, kwoty rzędu 20-50 zł. Dla oszustów są to jedne z lepszych, z uwagi na niską szkodliwość czynu to raz, a dwa małe kwoty nie są zgłaszane organom ścigania.

Zasada numer 2 – nie wysyłam dokumentów!

Bardzo popularny proceder ostatnio wyciągania danych osobowych w postaci cv i o zgrozo jeszcze groźniejszy w postaci bardziej szczegółowych formularzy osobowych, a także dokumentów tożsamości, czyli skanów dowodu osobistego! Posiadając dowód osobisty możemy stać się ofiarą wyłudzeń kredytów, chwilówek i innych oszustw! Dlatego nie przesyłajmy naszych CV byle komu, a dowodu osobistego NIKOMU. Dowód można okazać przy podpisywaniu już umowy, czy kontraktu, ale odbywa się to najczęściej już w siedzibie firmy osobiście.

Zasada numer 3 – nie wysyłam SMSów!

Równie częstym obecnie procederem jest wyłudzanie pieniędzy w postaci SMSów tak zwanych PREMIUM, są to SMS’y płatne o koszcie nawet 30 zł za wysłanie jednego. Oszuści życzą sobie wysłania SMS’a jako metody aplikacji do pracy. Niestety żadnej pracy tam nie ma, a cały proceder polega tylko i wyłącznie na wyłudzaniu pieniędzy.

Powyższe trzy zasady to po prostu złote zasady! Stosując się do nich może nie znajdziemy pracy, bo większość oszukańczych ogłoszeń zawiera kuszące treści, w postaci dużo wyższych wynagrodzeń i innych cudów niewidów, ale i przynajmniej nie zbiedniejemy!

Na co jeszcze zwrócić uwagę poszukując pracy za granicą?

Aby zaoszczędzić sobie czasu, warto stosować się też do innych zasad. Pamiętać należy, że działa tu wiele agencji pracy, agencje pracy to dość wiarygodny partner jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Aczkolwiek i tu trzeba uważać, bo wielu oszustów się podszywa pod znane agencje pracy. Na co zwrócić więc uwagę? Chociażby na adres, numer telefonu, czy adres email. Warto porównać je z tymi zamieszczonymi na oficjalnej stronie internetowej agencji pracy.

Zawsze warto szukać pracy przez znane agencje i już wypróbowane, opinie o każdej firmie, każdej agencji można poczytać na forach internetowych, bądź blogach takich jak ten, ewentualnie w komentarzach pod ofertą pracy.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracy?

Warto korzystać ze znanych portali internetowych poszukując pracy – jednym z nich może być nasz serwis o pracy – http://praca-za-granica.com.pl.

Możemy polecić serwis współpracujący z naszym portalem oferujący aktualne oferty o pracy za granicą i pracy w kraju – http://praca.owi.pl

Warto także przeglądać serwisy z ogłoszeniami lokalnymi, które obecnie zyskują niesamowitą popularność, w tego typu serwisach ogłoszenia publikują często także osoby prywatne w postaci tak zwanych ogłoszeń drobnych, a i ogłoszenia nie są powielane nigdzie indziej tylko w danej lokalnej społeczności, aby dotrzeć do mniejszej grupy osób, ale za to bardziej stargetowanej. Przykładem takiego serwisu lokalnego może być serwis http://warszawalokalnie.pl/praca/za-granica zawierający właśnie ogłoszenia o pracy za granicą, warto zapoznać się z ofertą bo ogłoszeń o pracy jest dosyć sporo.