W poszukiwaniu pracy – czyli szukam pracy w polsce i za granicą vol. 3

Wracając do tematu dotyczącego poszukiwania pracy – wracamy do kolejnej części poradnika pod tytulem szukam pracy w polsce i za granicą. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z wcześniejszymi poradnikami zobacz je już teraz.

Dokumenty wymagane przez urząd pracy:

? dowód osobisty

? świadectwo ukończenia szkoły

? świadectwa pracy (jeśli są)

? dokument o przeciwwskazaniach do wykonywanego zawodu, np. orzeczenie lekarskie (jeśli jest).

szukam

Jako bezrobotna masz dość poważne obowiązki, przede wszystkim musisz zgłaszać się do urzędu w określonych przez urzędnika terminach i sprawdzać, czy nie ma dla Ciebie jakichś propozycji pracy lub szkoleń. Terminów musisz przestrzegać rygorystycznie! Jeśli nie pojawisz się w urzędzie a nie usprawiedliwisz w czasie 5 dni, tracisz uprawnienia bezrobotnego na trzy miesiące. Ten wymóg pojawił się po to, aby jak najszybciej informować i kierować bezrobotnych na wolne stanowiska pracy, ale także i po to, by kontrolować, czy nie podjęli pracy na czarno i czy przypadkiem nie pobierają zasiłku bezpodstawnie. Musisz również przyjąć propozycje zatrudnienia, jakie składa Ci urząd, jeśli oczywiście odpowiadają Twoim wiedzom i wykształceniu. Jeśli dwa razy odmówisz przyjęcia oferty urzędu bez podania usprawiedliwiających przyczyn, również tracisz status bezrobotnego i należeć do zasiłku, tym razem na sześć miesięcy. Urząd proponuje Ci również kursy dokształcające lub umożliwiające przekwalifikowanie się. Warto z tego mieć, ponieważ są bezpłatne, a podnoszą Twoją wartość na rynku pracy. Gdy uda Ci się zdobyć pracę bez pośrednictwa urzędu, jesteś zobowiązana powiadomić o tym urząd w ciągu 5 dni, w przeciwnym wypadku zapłacisz grzywnę.

Mimo tych obwarowań i rygorów warto wziąć z pomocy, jaką oferują urzędy pracy. Przede wszystkim otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych, który pomoże Ci przetrwać najcięższy okres, tym bardziej jeśli sama, bez wsparcia finansowego rodziny, musisz się utrzymać. Bez względu na to, jak wielkie masz kwalifikacje i jak wiele innych umiejętności posiadłaś, współczesna rzeczywistość nie daje Ci żadnych gwarancji, możesz otrzymać pracę niemal natychmiast po szkole, a możesz jej szukać dość długo i z różnym powodzeniem.

A co oprócz urzędów pracy może nam pomóc w poszukiwaniach pracy? Tu z pewnoscią przyjdą nam serwisy pracy typu www.praca.owi.pl/szukampracy który akurat jest serwisem ogólnopolskim bądź lokalne serwisy ogłoszeniowe typu http://gdansklokalnie.pl/praca/szukam-pracy , ewentualnie ogłoszenia szukam pracy z Warszawy http://warszawalokalnie.pl/praca/szukam-pracy, w ostatnim czasie serwisy ogłoszeniowe lokalne zyskują dużo na wartości, są coraz to bardziej popularne.